Kist hidatik

Kist hidatik (ehinokok) insanlarda ve hayvanlarda görülen bir paraziter enfeksiyondur. Bu enfeksiyon, Echinococcus granulosus isimli bir tenyeden kaynaklanır. Kist hidatik, dünya genelindeki birçok ülkede yaygındır ve çiftlik hayvanları ile insanların teması sonucu bulaşır.

Kist hidatik, sıklıkla karaciğer ve akciğerlerde görülür. Bu kistler, genellikle enfekte hayvanların bağırsaklarında yaşayan parazitlerin yumurtalarının solunması veya yutulması sonucu oluşur. Kistler yavaş yavaş büyüyerek dokuların işlevlerini engelleyebilir ve hasara neden olabilir. Kist hidatik, belirtiler olmadan yıllarca sessizce kalabilir ve ancak kistin büyümesi veya kistin yırtılması sonucu belirtiler ortaya çıkar.

Belirtiler, kistin büyüklüğü ve yerleşim yerine bağlı olarak değişebilir. Küçük kistler genellikle belirti vermezken, büyük kistler veya kistin yırtılması sonucu ani şiddetli karın ağrısı, nefes darlığı, öksürük, halsizlik, ateş gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Kist hidatiğin teşhisi genellikle ultrason veya bilgisayarlı tomografi (BT) gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak yapılır.

Kist hidatik tedavisi, kistin büyüklüğüne, yerleşim yerine ve hastanın durumuna bağlı olarak değişebilir. Kistler cerrahi olarak çıkarılabilir veya ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir. Ancak, tedavi yöntemi belirli bir kişiye bağlı olarak değişebilir ve kist hidatiği ciddi bir enfeksiyon olduğu için zamanında teşhis ve tedavi önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikKist
Sonraki İçerikKist sebase

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]