Kolesterol

Kolesterol, insan vücudunda üretilen ve aynı zamanda bazı yiyeceklerle alınan bir lipit (yağ) türüdür. Vücutta çeşitli işlevleri vardır, özellikle hücre zarlarının yapı taşlarından biridir ve bazı hormonların üretiminde rol oynar.

Kolesterol, karaciğerde üretilir ve kana taşınır. Kanda bulunan kolesterol miktarı, LDL (düşük dansiteli lipoprotein) ve HDL (yüksek dansiteli lipoprotein) adı verilen taşıyıcı proteinlerle birlikte ölçülür.

Kolesterol, vücudun normal fonksiyonları için gereklidir, ancak yüksek kolesterol seviyeleri kalp hastalığı, inme ve diğer sağlık sorunları ile ilişkili olabilir. LDL kolesterol, yüksek seviyelerde kalp hastalığı riskini artırabilirken, HDL kolesterol kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Kolesterol düzeylerini kontrol etmek için diyet, egzersiz ve ilaçlar gibi farklı yöntemler kullanılabilir. Düşük yağ içeren diyetler, egzersiz ve bazı ilaçlar LDL kolesterol düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilirken, HDL kolesterol düzeylerini artırmak için egzersiz yapmak ve sağlıklı yağlar tüketmek önerilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler