Kaşeksi

Kaşeksi, kronik yetersiz beslenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda vücut, yeterli besin alamadığından enerjiyi sağlamak için kendi dokularını kullanmaya başlar. Bu nedenle kaşeksi, kas kaybı, zayıflama, yorgunluk, halsizlik, ciltte ve saçlarda kuruluk, sindirim problemleri ve bağışıklık sistemi zayıflaması gibi belirtilerle karakterizedir.

Kaşeksi, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Kanser, HIV, tüberküloz, kronik böbrek hastalığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve inme gibi hastalıklar, beslenme problemleriyle ilişkilendirilebilir. Ayrıca, depresyon, anksiyete, stres, yalnızlık, yetersiz beslenme ve ilaçların yan etkileri gibi diğer faktörler de kaşeksinin oluşumunda rol oynayabilir.

Kaşeksi tedavisi, altta yatan hastalığın tedavisi ile başlar. Ayrıca, beslenme desteği, egzersiz, psikolojik destek ve diğer tedaviler de kaşeksiye karşı etkili olabilir. Erken teşhis ve tedavi, kaşeksinin ilerlemesini önleyebilir ve yaşam kalitesini artırabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler