Kör bağırsak

Kör bağırsak veya caecum, sindirim sisteminin kalın bağırsağın ilk kısmıdır. İnce bağırsağın son bölümü olan ileum, kör bağırsakta bağırsak içeriğinin kalın bağırsağa aktarılması için açılır.

Kör bağırsak, çoğu memelide bir apendiks ile birleşir. Apendiks, bağırsağın küçük, tüp benzeri bir uzantısıdır. İnsanlarda, apendiks genellikle belirgin bir işlevi olmamakla birlikte, bazen enfekte olabilir ve apandisit denilen ciddi bir rahatsızlığa neden olabilir.

Kör bağırsak, kalın bağırsağın başlangıcında yer alır ve besinlerin sindiriminin son aşamasını gerçekleştirir. Burada, suyun emilimi gerçekleştirilir ve dışkının şekli belirlenir. Ayrıca, kör bağırsakta bazı önemli bakteriler yaşar ve bağırsak sağlığı için önemlidirler.

Bununla birlikte, kör bağırsakta bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Örneğin, bağırsak hareketlerinde bir tıkanıklık oluşabilir ve bu durumda dışkı, kör bağırsakta birikerek enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca, kör bağırsakta bir tümör veya enfeksiyon da gelişebilir. Bu nedenle, bu bölgenin sağlığı için düzenli olarak tıbbi muayeneler önerilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler