Laparatomi

Laparatomi, tıbbi bir terimdir ve cerrahi bir işlemdir. “Laparatomi” kelimesi, “laparoskopik cerrahi” yönteminin aksine, karın bölgesine açık bir kesim yaparak iç organlara erişmek için kullanılan bir yöntemi ifade eder.

Laparatomi, çeşitli nedenlerle yapılabilecek bir cerrahi işlemdir. Bazı durumlarda, hastalık veya travma nedeniyle iç organlarda ciddi bir hasar meydana gelir ve acil laparatomi gerekebilir. Ayrıca, bazı kanserlerin tedavisinde de laparatomi kullanılabilir.

Laparatomi işlemi, genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Cerrah, karın bölgesine açık bir kesim yapar ve iç organlara erişir. Daha sonra, cerrah, sorunlu dokuları veya organları onarır veya çıkarır.

Laparatomi, laparoskopik cerrahiye kıyasla daha invaziv bir işlem olduğu için daha uzun bir iyileşme süresi gerektirebilir ve hasta daha fazla ağrı ve rahatsızlık hissedebilir. Ancak, bazı durumlarda laparatomi, laparoskopik cerrahinin yetersiz kalacağı durumlarda kullanılması gereken bir yöntemdir.

Laparatomi işlemi, iç organlarda hasar veya hastalık tespit edildiğinde uygulanan bir cerrahi işlem olup, her zaman uygun bir yöntem olmayabilir ve bazı riskleri de vardır. Bu nedenle, bu işlemi uygulayacak olan doktorların uygun eğitim ve tecrübeye sahip olması önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikLap
Sonraki İçerikLaparoskopi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]