Malleus

Malleus, insan kulağının iç yapısındaki kemiklerden biridir ve üç küçük kemiğin (malleus, inkus, stapes) ilkidir. Malleus, kulak zarının içindeki titreşimleri alarak orta kulaktaki kasıkların içindeki inkus kemikçiği ile temas eder ve titreşimleri ileterek iç kulaktaki oval pencereyi hareket ettirir. Böylece ses dalgaları, kulak zarından başlayarak malleus, inkus ve stapes kemikçiklerinin hareketiyle iç kulağa iletilir ve işitme sağlanır.

Malleus, orta kulaktaki en büyük kemiktir ve kulak zarının en dış kısmında bulunur. Yaklaşık 8-10 mm uzunluğundadır ve baş, boyun, ve tutucu bölümlerinden oluşur. Baş kısmı kulak zarı tarafına bakar ve çekiç şeklindeki bir yapıdadır. Kulak zarının titreşimlerini yakalamak için özel bir çıkıntısı vardır. Boyun kısmı, baş ile tutucu bölüm arasındaki ince bölümdür. Tutucu bölümü, orta kulaktaki oval pencereye bağlanır ve titreşimleri oval pencereye aktarır.

Malleus kemikçiği, kulak zarının perfore olması durumunda veya enfeksiyon sonucu oluşan iltihaplanmalar gibi durumlarda zarar görebilir ve işitme kaybına neden olabilir. Bu durumlarda kulak doktorları, gerekirse malleus kemikçiğini tamir etmek veya çıkarmak için cerrahi müdahaleler yapabilirler.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikMalfonksiyon
Sonraki İçerikMalnutrisyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]