Marfan sendromu

Marfan sendromu, bağ dokusunu etkileyen bir kalıtsal bozukluktur. Bu durum, fibrilin-1 adlı proteinin yapısal bozukluğuna neden olur ve vücuttaki birçok organın normal gelişimini etkiler. En belirgin belirtileri arasında uzun ve ince uzuvlar, uzun parmaklar, sırt kamburluğu, göz bozuklukları, kalp kapakçığı problemleri ve çeşitli cilt anormallikleri bulunur.

Marfan sendromu, otozomal dominant bir şekilde geçer ve bu da herhangi bir ebeveynden çocuklara geçebilir. Ancak, çoğu zaman sendrom spontan mutasyonlar nedeniyle ortaya çıkar. Hastalık, aort anevrizması ve diseksiyon gibi ciddi kalp problemleri, göz problemleri, skolyoz, pneumothorax ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Marfan sendromu teşhisi, fizik muayene, ayrıntılı bir tıbbi öykü ve genetik testlerle konulabilir. Tedavi, semptomların şiddetine, yaşa, genel sağlık durumuna ve hastanın tıbbi geçmişine bağlı olarak değişebilir. İlaçlar, cerrahi müdahaleler ve düzenli takip önerilebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler