Mastektomi

Mastektomi, göğüs dokusunun cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Genellikle meme kanseri tedavisinde uygulanır. Bu ameliyat sırasında, kanserli dokunun yanı sıra bazen yakındaki lenf düğümleri de çıkarılabilir. Ameliyat sonrasında, meme protezi veya kendi dokularınız kullanılarak rekonstrüksiyon işlemi de yapılabilir.

Mastektomi işlemi, genellikle tam veya kısmi olarak uygulanabilir. Tam mastektomi, tüm memenin çıkarılmasını içerirken, kısmi mastektomi sadece kanserli kısım ve yakın dokuların çıkarılmasını içerir. Hangi yöntemin uygulanacağı, hastanın kanserin tipine, büyüklüğüne ve yayılma derecesine bağlı olarak belirlenir.

Mastektomi, kanserli hücrelerin çıkarılmasıyla kanserin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ancak, ameliyat sonrası bir dizi yan etki de oluşabilir, bunlar arasında ağrı, şişlik, sıvı birikimi, kol ve omuz hareket kısıtlılığı ve duygusal sorunlar yer alabilir. Bu nedenle, mastektomi öncesi ve sonrası destekleyici tedaviler de uygulanabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler