Ana SayfaYenidoğan, bebek, çocukBebek gelişimiYenidoğan işitme testi nedir ve nasıl yapılır?

Yenidoğan işitme testi nedir ve nasıl yapılır?

Yenidoğan işitme testi, bebeklerin doğumdan sonraki ilk günlerde işitme duyularını test etmek için yapılan bir testtir. Bu testler, bebeklerde işitme kaybı olup olmadığını erken tespit etmeye yardımcı olur.

Yenidoğan işitme testleri genellikle iki yöntemle yapılır: otoakustik emisyon (OAE) testi ve işitsel beyin sapı tepkisi (ABR) testi. OAE testi, kulak içindeki ses oluşumunu ölçerken, ABR testi beyindeki işitsel sinyallerin tepkisini ölçer.

Test, genellikle bebek uykudayken veya sessiz bir ortamda yapılır ve genellikle 5-10 dakika kadar sürer. Yenidoğan işitme testi, bebeklerin işitme kaybı varsa erken müdahale edilmesine yardımcı olabilir. Erken müdahale, işitme kaybının tedavi edilmesine ve bebeğin normal işitme kapasitesini geliştirmesine yardımcı olabilir.

Yenidoğan işitme testleri, çoğu ülkede zorunlu bir tarama testidir ve doğumdan sonraki ilk günlerde yapılır. Ebeveynlerin bebeklerinin işitme testlerini yaptırmaları, bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler