Apidoz doku nedir?

Apidoz doku, ölmüş hücrelerin bulunduğu bir doku türüdür. Bu dokuda, hücreler normal yaşamlarını tamamlayarak ölmüş veya programlanmış hücre ölümü (apoptoz) sonucu ölmüş olabilirler. Apidoz doku, birçok farklı dokuda bulunabilir, örneğin deri, mide ve bağırsak gibi iç organların yüzey dokularında bulunur. Ayrıca, kemiklerin içindeki kemik iliği de apidoz dokusuna örnek gösterilebilir.

Apidoz dokusu, normal bir süreç olarak vücutta bulunur. Vücudun normal işlevlerini sürdürmek için ölen hücrelerin temizlenmesi ve yenilenmesi önemlidir. Apidoz doku, ölen hücrelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olan immün hücreler tarafından fagositoz adı verilen bir süreçle temizlenir. Bu süreç sırasında ölü hücrelerin parçaları alınarak, yeni hücrelerin oluşumu için kullanılan malzemeler olarak geri kazanılır.

 

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler