Ekinkokok

Ekinkokok, Echinococcus granulosus adlı bir parazitin neden olduğu bir hastalık olan ekino­kokozun etkenidir. Bu parazit, hayvanların karaciğerinde ve akciğerinde kistler oluşturarak enfeksiyonu yayabilir. İnsanlar, enfekte hayvanların etlerini tüketerek veya enfekte hayvanlarla temas halinde bulunarak enfeksiyon kapabilirler.

Ekino­kokozun semptomları, enfekte organda kistlerin büyümesine ve basınca bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlar arasında karın ağrısı, bulantı, kusma, iştah kaybı, öksürük, nefes darlığı, ciltte kaşıntı, karaciğer veya akciğerlerde şişlik ve hassasiyet yer alabilir. Kistlerin patlaması veya çevre dokulara yayılması ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Ekino­kokoz teşhisi, görüntüleme testleri (ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme) ve serolojik testler kullanılarak konulur. Tedavi genellikle cerrahi müdahale ve antiparaziter ilaçlarla yapılır. Ancak, tedavi sırasında kistlerin patlaması riski nedeniyle dikkatli bir yaklaşım gereklidir. Ayrıca, hayvanlardan elde edilen gıdaların iyi pişirilmesi ve enfekte hayvanlardan kaçınılması gibi önleyici önlemler alınmalıdır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler