Hilus

Hilus, bir organın iç kısmında yer alan, genellikle kan damarlarının, sinirlerin ve lenf düğümlerinin girdiği ve çıktığı bölgedir. Bu bölge, organın beslenmesi, sinirsel kontrolü ve kan dolaşımı için önemlidir.

Terim özellikle akciğerler için kullanılır. Akciğerlerin içindeki bronşlar, kan damarları ve lenfatik kanallar gibi yapılar, akciğer kapakçığı etrafında toplanır ve bu alana hilus denir. Hilus, akciğerlere hava, kan ve lenf giriş çıkışını sağlar ve aynı zamanda akciğerlerin sinirsel kontrolünü sağlayan sinirler de buradan geçer.

Hilus terimi diğer organlarda da kullanılabilir. Örneğin, böbreklerin hilusu, böbrek arteri, veni, sinirleri ve üreter gibi yapıların girdiği ve çıktığı bölgelerdir. Kalbin hilusu ise, kalbin atardamarları, toplardamarları, sinirleri ve lenf kanallarının girdiği ve çıktığı bölgedir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler