Hematemiz

Hematemiz, kanın ağız yoluyla kusulması veya mide-bağırsak yolunun herhangi bir yerindeki kanama nedeniyle siyah renkte dışkılama olarak tanımlanabilir. Hematemiz, ciddi bir tıbbi durum olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Hematemiz, mide ülseri, gastrit, özofajit, üst gastrointestinal kanama, karaciğer sirozu, hemofili gibi birçok nedenle meydana gelebilir.

Hematemiz semptomları arasında kanlı kusma, siyah renkli dışkı ve yorgunluk bulunur. Kanama, hızlı bir şekilde kaybedilirse, ciddi sonuçlar doğurabilir ve hatta ölümcül olabilir. Bu nedenle, semptomların ortaya çıkması durumunda, bir sağlık profesyoneline başvurmak önemlidir.

Tanı için, doktor fizik muayene yaparak, hasta öyküsünü alarak ve bazı testler yaparak teşhis koymaya çalışır. Tedavi, kanama kaynağının nedenine ve şiddetine bağlıdır. Hafif kanamalarda, tedavi genellikle ilaçlar, beslenme değişiklikleri ve istirahat şeklinde olabilirken, ciddi durumlarda, kanama kaynağının cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler