Hiler

Hiler, tıp dilinde kullanılan bir terimdir ve bazı vücut organlarına ait anatomik yapıları ifade eder. “Hilum” kelimesinin çoğuludur ve Latince’de “küçük bir tepe” anlamına gelir.

Hilum, bir organın içinde veya dışında giriş ve çıkış yapan damar, sinir, lenf kanalı gibi yapıların girdiği veya çıktığı dar bölgedir. Örneğin, akciğerlerde hiler bölge, ana bronşların girdiği yerdir ve bronşlara giren ve çıkan kan damarları, sinirler ve lenf kanalları gibi yapıları içerir. Benzer şekilde, böbreklerde de hilum bölgesi, böbreğin ana arter ve toplardamarının girdiği ve çıktığı yerdir.

Hiler terimi ayrıca, radyolojik incelemelerde kullanılır. Bu incelemelerde, organların hiler bölgesindeki yapılar, kanser, enfeksiyon veya diğer rahatsızlıklar gibi durumların tanısını koymak için incelenir. Örneğin, akciğer kanserinde, tümörün hiler bölgede yerleşimi, kanserin yayılma derecesi hakkında bilgi verir.

Sonuç olarak, hiler terimi, birçok vücut organının anatomik yapısını ifade eden ve tıbbi incelemelerde sıkça kullanılan bir terimdir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler