Hematomiyeli

Hematomiyeli, spinal kordun içindeki kanama veya kanama sonucu oluşan bir durumdur. Spinal kord, omurilik kanalında bulunan sinir lifleri ve hücrelerin bir araya gelmesiyle oluşan bir yapıdır. Hematomiyeli, bu yapıyı oluşturan sinir lifleri ve hücrelerin hasar görmesine neden olabilir.

Hematomiyeli, birçok nedenle meydana gelebilir. Bunlar arasında travma, cerrahi işlem, damar hastalıkları, kanama bozuklukları ve enfeksiyonlar yer alır. Spinal kordda kanama, sinirlerin iletişimini engelleyebilir ve belirli bir bölgede işlev kaybına neden olabilir.

Hematomiyeli belirtileri, hasarın yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Bunlar arasında bacaklarda veya kollarda güçsüzlük, uyuşukluk, hissizlik, mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı, ağrı ve solunum güçlüğü yer alabilir.

Hematomiyeli teşhisi, bir nörolog veya beyin ve sinir cerrahı tarafından yapılır. Fizik muayene, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları, tanıda yardımcı olabilir. Tedavi, kanamanın nedenine bağlı olarak değişebilir. Bunlar arasında ilaç tedavisi, cerrahi müdahale ve rehabilitasyon tedavileri yer alabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler