Hipospadias

Hipospadias, erkeklerde penisin uç kısmında normalde olması gereken yerden daha altta, idrar deliği açıklığının penis gövdesinin alt kısmında olması durumudur. Normalde penis ucunda açıklığı olan idrar yolu, hipospadias olan hastalarda penisten alt tarafta açıklık gösterir ve bu durum, üretranın yeterince gelişmemesi sonucu ortaya çıkar.

Hipospadias genellikle doğuştan bir durumdur ve nadir durumlarda ailelerde kalıtsal olabilir. Hipospadiasın nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak bazı çalışmalar çevresel faktörlerin de etkisi olabileceğini öne sürmektedir.

Hipospadiasın derecesi, açıklığın konumuna ve penisin şekline bağlıdır. Hafif hipospadias durumlarında sadece idrar deliği açıklığı farklılık gösterirken, ağır hipospadias durumlarında penisin tamamı etkilenebilir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Hipospadias tedavisi, genellikle ameliyatla yapılır ve ameliyat sonrası dönemde hastaların iyileşme süreci yakından takip edilir. Ameliyat sonrası idrar yapma güçlüğü, enfeksiyon, kanama, yara iyileşmesinde gecikme ve penis şeklinde değişiklikler gibi komplikasyonlar görülebilir. Ancak genellikle, ameliyat sonrası dönemde hipospadiasın düzeltilmesi başarılı bir şekilde gerçekleştirilir ve hastalar normal bir cinsel yaşama sahip olabilirler.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler