Herpes simpleks

Herpes simpleks, özellikle ağız ve genital bölgede görülen yaygın bir viral enfeksiyondur. Herpes simpleks virüsü (HSV) tarafından neden olunur ve cinsel temas veya temas yoluyla kolayca yayılır. Herpes simpleks, genellikle ağrılı kabarcıklar veya ülserlerle kendini gösteren bir cilt enfeksiyonudur.

Herpes simpleks virüsü iki tip HSV-1 ve HSV-2 olarak sınıflandırılır. HSV-1 genellikle ağız çevresinde soğuk yaralara veya aftlara neden olurken, HSV-2 genital bölgelerde genital herpes’e neden olur. Bununla birlikte, HSV-1 de genital bölgede enfeksiyonlara neden olabilir ve HSV-2 de ağız çevresinde soğuk yaralara neden olabilir.

HSV enfeksiyonları genellikle belirti vermezler. Ancak, virüsün neden olduğu enfeksiyonlar ortaya çıktığında, ağrılı kabarcıklar, ateş, baş ağrısı ve yorgunluk gibi semptomlar görülebilir. Herpes simpleks enfeksiyonları tedavi edilebilir ancak tedavi virüsün tamamen yok edilmesini sağlamaz, sadece semptomların azaltılmasına yardımcı olur.

Genital herpes enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında en yaygın olanıdır ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (CYBE) yayılmasını önlemek için korunmanın önemi vurgulanır. Herpes simpleks enfeksiyonları genellikle ömür boyu sürebilir ve semptomlar tekrar ortaya çıkabilir, özellikle bağışıklık sistemi zayıfladığında.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler