Herpes

Herpes, Herpesviridae ailesine ait bir virüsün neden olduğu bir virüs enfeksiyonudur. Enfeksiyon genellikle ciltte ve mukoza zarlarında meydana gelir ve genellikle bulaşıcıdır. Herpes simplex virüsü (HSV) iki tipe ayrılır: HSV-1 ve HSV-2.

HSV-1 genellikle ağız ve yüz bölgesinde lezyonlara neden olurken, HSV-2 genellikle genital bölgede lezyonlara neden olur. Ancak, bu kural kesin değildir ve HSV-2 ağız ve yüz bölgesinde enfeksiyona da neden olabilir.

Herpes enfeksiyonları, enfekte kişiler tarafından temas yoluyla bulaşabilir. Bu temas öpüşme, cinsel temas, paylaşılan kişisel eşyalar veya doğum sırasında anneden bebeğe geçiş yoluyla gerçekleşebilir. Virüs, enfekte kişilerin vücut sıvıları ve yaralarından bulaşabilir.

Herpes enfeksiyonu olan kişilerde sıklıkla ağrı, kaşıntı ve yanma hissi gibi semptomlar görülür. Bunun yanı sıra, kabarcıklar, ülserler ve yaralar da oluşabilir. Bazı kişilerde semptomlar hafif olabilir veya hiç görülmeyebilir. Ancak, herpes enfeksiyonları bulaşıcı olduğundan, enfekte kişiler başkalarına virüsü yayabilir.

Herpes enfeksiyonları tedavi edilemez, ancak belirtiler kontrol altına alınabilir ve tekrarlayan enfeksiyonlar önlenerek semptomların şiddeti azaltılabilir. Antiviral ilaçlar, belirtileri hafifletmek ve virüsün yayılmasını önlemek için kullanılabilir. Herpes enfeksiyonlarının önlenmesi için en önemli adım, enfekte kişilerle yakın teması önlemek ve cinsel sağlık kurallarına uymaktır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler