Hiperkromazi

Hiperkromazi, tıbbi bir terimdir ve kan hücrelerinin boyut ve şekilleri hakkında bilgi verir. Hiperkromazi kelimesi, “hiper” kelimesi yani aşırı veya fazla anlamına gelen Yunanca kökenli bir kelime ve “kromozom” kelimesinden gelir. Kromozomlar ise hücre bölünmesi sırasında DNA’nın organize olduğu yapısal parçalardır.

Hiperkromazi, özellikle kırmızı kan hücrelerinin boyut ve şekillerinde anormal bir değişiklik olduğunu ifade eder. Normalde, kırmızı kan hücreleri soluk ve orta boyutludur. Ancak hiperkromazi durumunda, kırmızı kan hücreleri daha büyük ve daha koyu renklidir. Bu durum, kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin miktarının normalden yüksek olması nedeniyle meydana gelir.

Hiperkromazi, bazı kan hastalıkları gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlar arasında B12 vitamini eksikliği, demir eksikliği anemisi, lösemi, kemik iliği bozuklukları, bazı ilaçların kullanımı ve radyasyon tedavisi yer alabilir. Hiperkromazi teşhisi, bir tam kan sayımı testi ile konulur ve tedavisi altta yatan nedenlere bağlıdır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler