Hipofiz

Hipofiz, beyinde yer alan bir bezdir ve hormonların salınmasını düzenler. Hipofiz bezi, hormonları salgılayan ve salgılamayan iki lobdan oluşur ve bu hormonlar vücutta birçok farklı fonksiyonu düzenlerler.

Hipofiz bezinin ön lobu, büyüme hormonu, prolaktin, adrenokortikotropik hormon (ACTH), tiroid uyarıcı hormon (TSH), folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinizan hormon (LH) gibi hormonları salgılar. Bu hormonlar, büyüme, süt üretimi, kortizol üretimi, tiroid fonksiyonu ve üreme fonksiyonlarını düzenlemek gibi farklı vücut fonksiyonlarının kontrolünde rol oynarlar.

Hipofiz bezi, arka lobunda ise oksitosin ve antidiüretik hormon (ADH) salgılar. Oksitosin, doğum sırasında kasların kasılmasını ve süt üretimini uyarırken, ADH, böbreklerin su tutmasını arttırarak vücudun sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Hipofiz bezinin düzgün çalışması, vücuttaki birçok farklı fonksiyonun düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Hipofiz bezi hastalıkları, hormonların düzenlenmesinde bozulmalara neden olabilir ve bu durum birçok farklı sağlık sorununa yol açabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikHiperkromazi
Sonraki İçerikHipospadias

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]