Kist sebase

Kist sebase, ciltte en sık görülen benign (iyi huylu) tümörlerden biridir. Sebase bezlerin tıkanması sonucu oluşurlar. Sebase bezler, saç foliküllerinin yanında yer alan yağ bezleridir ve cildin doğal yağ üretiminden sorumludurlar. Bu bezlerin tıkanması sonucu yağ üretimi devam ederken, bezin salgı kanalı tıkalı olduğu için yağ birikir ve kist şeklinde şişlik oluşur.

Kist sebase, genellikle yavaş büyür ve ağrısızdır. Cilt yüzeyinde sert, yuvarlak veya oval, hareketli bir kitle olarak hissedilebilirler. Koyu renkli olabilirler ve sıklıkla yüz, boyun, saçlı deri ve sırt gibi yağ bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde görülürler.

Kist sebase genellikle cerrahi olarak çıkarılır. Basit bir işlem olan kistin cerrahi çıkarılması, lokal anestezi altında yapılabilir ve genellikle komplikasyon riski düşüktür. Kist sebase’ın çıkarılması, kistin büyüklüğüne ve yerine bağlı olarak iz kalma riski olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler