Oligüri

Oligüri, idrarın normalden az miktarda üretilmesi veya tamamen durması durumudur. Normalde, vücut günlük olarak belirli bir miktarda idrar üretir ve atık maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Oligüri durumunda ise, idrar çıkışı azalır ve bu durum, vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesinde bozulmaya neden olabilir.

Oligüri, çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Böbreklerdeki hastalıklar, vücutta sıvı kaybı, şok, kalp yetmezliği, kanama, enfeksiyonlar, ilaçlar veya zehirlenme gibi durumlar oligüriye neden olabilir. Oligüri ayrıca, idrar yollarında tıkanıklığa da bağlı olabilir.

Oligüri belirtileri, vücuttaki sıvı dengesinin bozulmasına bağlı olarak değişebilir. Oligüriye eşlik eden diğer belirtiler arasında susuzluk, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, kusma ve solunum problemleri sayılabilir.

Tedavi, oligüriye neden olan temel soruna yönelik olarak uygulanır. Örneğin, böbrek hastalığına bağlı oligüri durumunda, böbrek hastalığının tedavisi gereklidir. Sıvı kaybı, kanama veya diğer nedenlere bağlı oligüri durumunda, sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanması için tedavi gereklidir.

Özetle, oligüri, idrarın normalden az miktarda üretilmesi veya tamamen durması durumudur. Oligüri, çeşitli nedenlerle meydana gelebilir ve tedavi, temel nedenin belirlenmesine bağlı olarak uygulanır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler