Regürjitasyon

Regürjitasyon, kalp kapakçıklarının yetersizliği veya zayıflığı sonucu, kanın geri akmasıyla oluşan bir kalp problemidir. Bu durum, kanın kalp boşlukları arasında geri kaçması veya kalbin pompalama işlemi sırasında doğru bir şekilde hareket edememesi nedeniyle ortaya çıkar.

Regürjitasyon, en sık mitral ve triküspid kapaklarla ilişkilidir. Mitral kapak regürjitasyonunda, sol kalbin ana pompalama odası olan sol ventrikül ve sol atriyum arasında kan akışında sorun yaşanır. Triküspid kapak regürjitasyonunda ise sağ kalbin ana pompalama odası olan sağ ventrikül ve sağ atriyum arasındaki kan akışında sorun yaşanır.

Regürjitasyonun belirtileri, kalp yetmezliği belirtileriyle benzerdir. Bu belirtiler arasında nefes darlığı, yorgunluk, öksürük, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, bacak şişmesi ve anormal kalp atışı sayılabilir.

Regürjitasyonun nedenleri arasında kalp kapaklarında doğuştan gelen anormallikler, kapaklarda enfeksiyon veya yaralanma, romatizmal ateş, kalp krizi ve kalp kası hastalıkları yer alır.

Tedavi seçenekleri, regürjitasyonun nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişebilir. Hafif vakalarda, tedaviye gerek duyulmayabilir. Ancak daha ciddi vakalarda, ilaç tedavisi, ameliyat veya kapak tamiri veya değiştirme gerekebilir.

Regürjitasyonun önlenmesi için, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmak önemlidir. Bu faktörler arasında sigara içmek, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, obezite, hareketsiz yaşam tarzı ve stres yer alır. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek, bu risk faktörlerini azaltmak ve kalp sağlığını korumak mümkündür.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler