Retroperitoneal

Retroperitoneal terimi, insan vücudunda retroperitoneum adı verilen alana ilişkin bir tanımlamadır. Retroperitoneum, karın boşluğunun arka kısmında, periton zarının arkasında yer alan ve çeşitli organların bulunduğu bir bölgedir.

Retroperitoneal organlar arasında böbrekler, pankreas, aort, mesenterik arterler, üreterler, mesane, prostat, uterus ve rektum yer alır. Bu organlar periton zarının arkasında yer aldığından, retroperitoneal tümörler veya patolojiler bazen fark edilmesi zor olabilir.

Retroperitoneal tümörler, retroperitoneal sarkomlar olarak adlandırılan geniş bir kanser grubunu içerir. Bu kanserler, retroperitoneal bölgede yumuşak doku tümörleri, liposarkomlar ve leiomyosarkomlar gibi farklı tiplerde olabilir.

Retroperitoneal bölgeye yönelik cerrahi işlemler, retroperitoneal lenf nodlarındaki kanser hücrelerinin tedavisinde kullanılır. Retroperitoneal fibrozis, retroperitoneal alanda fibrotik doku birikimi ile karakterize nadir bir hastalıktır. Bu durum genellikle idiyopatiktir ve retroperitoneal alanda fibrotik doku birikmesine neden olur.

Retroperitoneal hematomlar da retroperitoneal bölgede meydana gelen bir diğer durumdur. Bu durum, retroperitoneal kanama sonucu oluşan bir kan birikmesidir. Genellikle abdominal travmalar veya antikoagülan tedavisi sırasında oluşur.

Retroperitoneal fibrozis veya retroperitoneal hematomlar gibi durumlar genellikle semptomatik değildir, ancak retroperitoneal tümörler belirtilere neden olabilir. Retroperitoneal tümörler, karın veya sırtta ağrı, kilo kaybı, iştahsızlık, kusma, ateş, kanlı idrar ve idrarda anormallik gibi semptomlarla kendini gösterebilir.

Retroperitoneal tümörlerin tanısı, genellikle manyetik rezonans görüntüleme (MRG) veya bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları ile konulur. Tedavi, cerrahi müdahale ve kemoterapi veya radyoterapi gibi diğer kanser tedavisi seçenekleri ile yapılabilir.

Sonuç olarak, retroperitoneal terimi, periton zarının arkasındaki alana ilişkin bir tanımlama olup, bu bölgede çeşitli organlar ve yapılar yer alır. Retroperitoneal patolojiler, genellikle semptomatik olmayabilir ve retroperitoneal tümörler ciddi belirtilere neden olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler