Sinüsit

Sinüsit, burun ve yüz bölgesinde yer alan hava dolu boşlukların (sinüsler) iltihaplanmasıdır. Sinüsler, burun delikleri ile bağlantılı olan ve havayı nemlendirmek, ısıtmak ve temizlemek gibi görevleri olan yapılar olarak bilinirler. Sinüslerin iç yüzeyleri, mukus adı verilen bir sıvı ile kaplıdır. Sinüsit durumunda, burun boşluğundan geçen bakteriler, virüsler veya mantarlar sinüslerin iç yüzeylerine yerleşerek enfeksiyona sebep olurlar. Bu durumda sinüslerde mukus birikerek şişkinliğe neden olur ve burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüz ağrısı, yorgunluk, ateş, öksürük, burun akıntısı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Sinüsit iki farklı şekilde ortaya çıkabilir. Akut sinüsit, genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonlar sonrasında ortaya çıkar. Bu durumda sinüslerde enfeksiyon oluşur ve genellikle 2-4 hafta içinde kendi kendine geçer. Kronik sinüsit ise, 12 haftadan daha uzun süren sinüs enfeksiyonudur. Bu durumda sinüslerde uzun süreli şişkinlik meydana gelir ve tedavi edilmezse uzun süreli burun tıkanıklığı ve sinüs ağrısına sebep olabilir.

Sinüs enfeksiyonu, birçok faktörden kaynaklanabilir. Örneğin, burun deliklerinin tıkanması, alerjiler, burun polipleri, bağışıklık sistemi sorunları, sinüslerin doğru şekilde drenaj edememesi, sigara içme gibi nedenler sinüs enfeksiyonuna sebep olabilir.

Sinüs enfeksiyonlarının tedavisi, enfeksiyonun tipine ve şiddetine göre değişiklik gösterir. Akut sinüsit genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Kronik sinüsit tedavisinde, tedavi süresi daha uzun olabilir ve genellikle burun damlaları veya spreyler, kortikosteroidler, alerji ilaçları gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Ayrıca, sinüsleri açmak ve drenajını sağlamak için bazen cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Sinüs enfeksiyonları ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmezse, kronik bir durum haline gelebilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler