Bence-Jones protein

Bence-Jones proteinleri, plazma hücrelerinin kanserli bir formu olan multipl miyelom hastalarında görülen özel bir protein türüdür. Bu proteinler, aynı zamanda kemik iliği kanseri olarak da bilinen multipl miyelomun bir belirtisi olarak kabul edilir.

Bence-Jones proteinleri, normalde plazma hücrelerinin ürettiği immünoglobulinlerin (antikorlar) parçalarıdır. Ancak, multipl miyelom hastalarında, bu proteinlerin yapısal değişiklikler geçirmesi sonucu böbreklerde birikme eğilimleri vardır ve böbrek hasarına neden olabilirler.

Bence-Jones proteinleri, kan ve idrar testleri yoluyla tanımlanabilir. Kan testleri, hastanın kanındaki antikor seviyelerini ölçerken, idrar testleri, idrarda belirli bir antikorun varlığını tespit etmeye yardımcı olur.

Bence-Jones proteinlerinin yüksek seviyeleri, multipl miyelomun yanı sıra, diğer plazma hücre hastalıklarında da görülebilir. Bunlar arasında monoklonal gammopati, Waldenström makroglobulinemisi ve amiloidoz gibi hastalıklar yer alır.

Multipl miyelom tedavisi, Bence-Jones proteinleri seviyelerinin azaltılmasını ve böbrek hasarının önlenmesini amaçlar. Tedavi, kemoterapi, radyoterapi, ilaç tedavisi veya kemik iliği nakli gibi çeşitli yöntemlerle uygulanabilir.

Bence-Jones proteinleri genellikle böbrek hasarına neden olur, ancak böbrek fonksiyonlarının korunması için erken tanı ve tedavi hayati önem taşır. Bu nedenle, multipl miyelom veya diğer plazma hücre hastalıklarından şüphelenilen hastaların, Bence-Jones proteinleri seviyelerini belirlemek için düzenli olarak kan ve idrar testleri yaptırmaları önerilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler