Bell paralizi

Bell paralizi, yüz sinirinin aniden felç olması sonucu yüzün bir tarafında kas kontrolünün kaybedilmesiyle karakterize bir durumdur. Bu durum, hastaların yüz ifadelerinin etkilendiği, yüzlerinin bir tarafının sarktığı, gözlerinin kapanamadığı, konuşmanın zorlaştığı ve yüz kaslarında anormal bir hissiyatın olduğu bir dizi semptomla kendini gösterir.

Bell paralizi genellikle ani başlar ve birkaç saat içinde tam olarak gelişebilir. Nedeni tam olarak bilinmese de, yüz sinirindeki inflamasyon veya sinirin çevresindeki kemikler veya kaslarla ilgili sorunlar Bell paralizisinin oluşumuna neden olabilir.

Bell paralizisi genellikle fizik muayene ve semptomların değerlendirilmesi yoluyla teşhis edilir. Bazı durumlarda, doktorlar daha kesin bir tanı koymak için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya elektromiyografi (EMG) gibi testler de yapabilirler.

Tedavi, genellikle kortikosteroid ilaçlarının kullanımını içerir. Bu ilaçlar, inflamasyonu azaltarak yüz sinirinin iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca, gözün kapanamaması durumunda göz kuruluğunu önlemek için göz damlaları veya gözlük kullanılabilir.

Bell paralizisi genellikle kendiliğinden iyileşir, ancak bu süreç birkaç hafta ila birkaç ay sürebilir. Nadir durumlarda, felç kalıcı olabilir veya yüz sinirinde hasar kalabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler