Envasyon

Envasyon, tıbbi anlamda bir doku ya da organın belirli bir hastalığa veya duruma bağlı olarak zarar görmesi sonucu, o bölgeye kan veya lenf damarlarının daha yoğun bir şekilde akması ve hücrelerin bu bölgeye doğru göç etmesi durumudur.

Enflamasyon gibi bir doku hasarı meydana geldiğinde, vücut bu hasarı onarmak için birçok farklı mekanizma devreye girer. Bu mekanizmaların bir kısmı envasyon adı verilen süreçle ilgilidir. Envasyon, kan damarlarının genişlemesi ve bölgeye daha fazla kan akışı sağlaması yoluyla, immün hücrelerin hasar görmüş doku veya organa hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Bu sayede bağışıklık sistemi hasar görmüş bölgedeki yabancı maddeleri veya enfeksiyonu etkisiz hale getirerek onarım sürecine yardımcı olur.

Ancak, envasyon süreci fazla uzun sürer veya aşırıya kaçarsa, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Örneğin, kronik enflamasyon sonucu aşırı envasyon, kanser gibi ciddi hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler