Ferritin

Ferritin, vücuttaki demir depolama proteinidir. Demir, vücuttaki birçok biyokimyasal reaksiyonun bir bileşeni olduğu için, vücutta fazla demir bulundurmak önemlidir. Ferritin, vücutta fazla demiri emerek, depolayarak ve gerektiğinde serbest bırakarak, vücudun demir düzeylerini düzenler.

Ferritin, hemen hemen tüm hücrelerde bulunur ve bir hücre dışındaki tüm dokularda bulunabilen ferritin, kan dolaşımında bulunabilen ve vücuttaki demir düzeylerini ölçmek için kullanılan bir kan testi olan serum ferritin olarak adlandırılır. Normal bir yetişkin erkekte, serum ferritin seviyesi genellikle 20-300 ng/mL aralığında olmalıdır. Normal bir yetişkin kadında ise bu aralık, 10-150 ng/mL aralığında olmalıdır.

Serum ferritin seviyesi, demir eksikliği veya demir fazlalığı gibi bir dizi sağlık durumunun belirlenmesinde kullanılır. Demir eksikliği anemisi, düşük serum ferritin seviyeleriyle ilişkilidir. Diğer yandan, demir fazlalığı olan hastalarda, yüksek serum ferritin seviyeleri tespit edilebilir. Bu durum, hemokromatoz gibi genetik hastalıklardan veya alkolik karaciğer hastalığı gibi diğer durumlardan kaynaklanabilir.

Ferritin seviyeleri, vücuttaki demir düzeylerini yansıttığı için, bir kişinin genel sağlığını belirlemek için kullanılan bir gösterge olarak da kullanılabilir. Ancak, birçok faktör, ferritin seviyelerini etkileyebileceğinden, ferritin testi sadece diğer testlerle birlikte yorumlanmalıdır.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikFermentasyon
Sonraki İçerikFerrik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]