Keratin

Keratin, yüksek moleküler ağırlıklı bir protein olan ve tırnaklar, saçlar, deri, tüyler ve boynuzlu hayvanların boynuzları gibi sert doku yapısının ana bileşenlerinden biri olan bir protein türüdür. Bu protein, vücudun epitel dokularında (örneğin cilt, saç ve tırnaklarda) mevcuttur ve bu dokuların güçlü ve esnek olmasını sağlar.

Keratin, iki ana türü olan yumuşak keratin ve sert keratin olmak üzere, birçok farklı türde bulunur. Yumuşak keratin, kıllar, tüyler ve yüzey dokuları gibi daha esnek dokularda bulunurken, sert keratin, tırnaklar, boynuzlar ve pençeler gibi daha sert dokularda bulunur.

Keratin, bazı genetik bozukluklara, özellikle de nadir görülen keratin bozukluklarına yol açabilen mutasyonlar nedeniyle anormal bir şekilde üretilebilir. Örneğin, epidermolizis bullosa gibi bazı genetik hastalıklar, cildin normal şekilde sıkılaşmasını ve sertleşmesini engelleyen keratin proteinlerinin mutasyonlarına neden olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikKeloit
Sonraki İçerikKeratinizasyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]