Kızamık

Kızamık, bir virüsün neden olduğu bir enfeksiyondur. Kızamık virüsü, burun akıntısı, öksürük, gözlerde kızarıklık, yüksek ateş ve döküntü gibi semptomlara neden olur. Kızamık enfeksiyonu, havadaki damlacıklar yoluyla kolayca yayılır ve genellikle çocuklarda görülür.

Kızamık, inkübasyon süresi sonrasında ani başlayan bir yüksek ateşle birlikte başlayan bir hastalıktır. Hastalığın erken semptomları arasında öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve hassasiyet, yorgunluk, halsizlik ve iştah kaybı yer alır. Birkaç gün sonra, boğazda beyaz lekeler ve ağızda küçük kırmızı noktalar ortaya çıkabilir.

Hastalığın sonraki evresinde, vücutta döküntü oluşur. Döküntü genellikle başın arkasından başlayarak tüm vücuda yayılır ve kızarık, kabarık ve kaşıntılı olabilir. Döküntü birkaç gün içinde kaybolurken, hastaların yorgunluk, halsizlik ve iştah kaybı gibi semptomları birkaç hafta boyunca devam edebilir.

Kızamık enfeksiyonu ciddi komplikasyonlara neden olabilir. En yaygın komplikasyonlar arasında orta kulak enfeksiyonu, zatürre, solunum problemleri ve beyin iltihabı yer alır. Bu nedenle, kızamık enfeksiyonundan korunmak için aşılanma önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikKetonürinin
Sonraki İçerikKifoz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]