Batın

“BATIN” kelimesi Türkçede bir kelime olmayıp, muhtemelen Arapça veya Farsça kökenli bir kelime olduğu için, anlamı konusunda farklı yorumlar bulunabilir. Ancak Türkiye’de bazı toplum kesimlerinde “batın” kelimesi bazı özel anlamlarla kullanılmaktadır. Bu anlamlardan bazıları şunlardır:

  1. İç (inner) anlamında kullanımı: “Batın” kelimesi, genellikle maneviyat, tasavvuf ve dinî bir terim olarak kullanılmaktadır. Bu anlamda “batın”, insanın iç dünyasını, ruhunu, kalbini, vicdanını ve gizli kalan yanlarını ifade eder. Tasavvufta “batın”, insanın ruhani alemindeki yönüdür ve “zahir” (dış) ile birlikte insanın iki ayrı boyutunu ifade eder. İnsanın zahirî yönü, bedenî ve maddî olana aittir, batınî yönü ise ruhani ve manevî olana.
  2. Gizli (hidden) anlamında kullanımı: “Batın” kelimesi, bazı toplum kesimlerinde “gizli”, “kapalı” ve “iç yüzü” anlamında da kullanılmaktadır. Özellikle bazı tarikat ve cemaatlerde “batın”, öğretilerin derinlemesine anlaşılması gereken gizli anlamlarını ifade eder. Bu anlamda “batın” terimi, özellikle İslam tasavvufunda kullanılan “Sırların Kapısı” olarak da ifade edilebilir.
  3. İçsel (intrinsic) anlamında kullanımı: “Batın” kelimesi, bazı dinî terminolojilerde “içsel” ve “öz” anlamlarında kullanılmaktadır. Bu anlamda “batın”, bir nesnenin veya varlığın özünü, içsel niteliklerini ifade eder. Örneğin, İslam’da “batın” kelimesi, Allah’ın zahirî niteliklerini ifade eden “Esmâ-i Hüsnâ” isimlerinin özünü ve anlamını ifade etmek için kullanılmaktadır.

“BATIN” kelimesi Türkçede bir kelime olmayıp, muhtemelen Arapça veya Farsça kökenli bir kelime olduğu için, “BATIN tıbbı” terimi olarak bir tıp dalı yoktur. Ancak “batın” kelimesi, genellikle “iç” anlamında kullanıldığı için, tıp alanında “batın tıbbı” terimi de genellikle “iç hastalıkları” veya “gastroenteroloji” olarak anılır.

Batın tıbbı veya iç hastalıkları, karın bölgesi gibi vücudun iç organlarını, sindirim sistemi, karaciğer, safra yolları, pankreas, böbrekler, idrar yolları, pelvis ve genital sistemleri de içeren geniş bir yelpazede hastalıkları teşhis etmek, tedavi etmek ve önlemekle ilgilenen bir tıp dalıdır.

Batın tıbbı uzmanları, hastaların karın bölgesindeki şikayetleri ve semptomları değerlendirirler ve tanı koymak için fizik muayene, laboratuvar testleri, radyolojik görüntüleme yöntemleri gibi çeşitli yöntemler kullanırlar. Batın tıbbı uzmanları, gastroenterit, ülser, kolon kanseri, safra kesesi taşları, karaciğer hastalıkları, pankreatit ve diğer sindirim sistemi hastalıklarını tedavi ederler.

Bazı batın tıbbı uzmanları aynı zamanda gastroenteroloji, hepatoloji, nöro-gastroenteroloji, endoskopi ve diğer alt dallara da sahip olabilirler. Bu alt dallar, hastaların daha spesifik sorunlarının teşhis ve tedavisi ile ilgilidir. Örneğin, gastroenteroloji, mide ve bağırsak hastalıklarıyla ilgilenirken, hepatoloji karaciğer hastalıklarıyla ilgilenir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler